email: bok@poscieldladzieci.pl |  telefon: 785 191 986 (w godz. 7:30 - 15:30)

Jaki wybrać różek dla niemowlaka?

01-11-2017

Rożek doskonale sprawdza się do otulania, usypiania i karmienia maluszka. Można go wykorzystać także jako podkład przy innych czynnościach pielęgnacyjnych. Szczelnie otula on noworodka zapewniając mu poczucie bezpieczeństwa i pomagając zaadaptować się do nowych warunków. Podpowiadamy, jak wybrać idealny rożek dla dziecka, aby był ciepły, mięciutki i wygodny, a zarazem w pełni bezpieczny.

Rożki miękkie i usztywniane

Pierwszym krokiem podczas wyboru zwykle jest zdecydowanie pomiędzy rożkiem usztywnianym, a miękkim. Dla noworodków doskonale sprawdzą się rożki ze specjalną kieszonką wypełnioną pianką lub wkładem kokosowym. Jest ona wszyta z tyłu rożka i zapewnia rodzicom większy komfort podczas noszenia maluszka, ponieważ gwarantuje, że dziecko będzie trzymane w odpowiedni sposób. Należy jedynie uważać, aby wkładka nie była zbyt twarda, ponieważ wtedy rożek nie otuli odpowiednio dziecka.
Miękki rożek (bez wkładki usztywniającej) jest tańszy. Jego zaletą jest również to, że pozwoli bardzo dobrze otulić niemowlaka. Dobrze sprawdza się on dla nieco większych dzieci oraz doświadczonych rodziców, którzy mają pewność, że dobrze trzymają maluszka.

Rzepy czy wiązania?

Rożki na szerokie rzepy są bezpieczne, ponieważ posiadają regulację pozwalającą dopasować tkaninę do potrzeb dziecka oraz szybko rozwinąć maluszka. Rozwiązania z zatrzaskami są tańsze, ale zawijanie i odwijanie dziecka zajmuje nieco więcej czasu. Rożek wiązany na kokardy ładnie się prezentuje oraz pozwala dobrze dopasować tkaninę, ale zawijanie i rozwijanie jest czasochłonne, dlatego nie do końca sprawdzi się, gdy dziecko trzeba bardzo często przebierać.

Jaki rozmiar i grubość rożka wybrać?

Producenci najczęściej stosują rozmiar 75 x 75 oraz 100 x 100. Mniejszy rożek doskonale sprawdzi się także jako ciepła kołderka do wózka na czas spacerów z maluchem.
Grubość rożka warto dobierać stosownie do pory roku. Cieplejsze otulenie niezbędne jest jesienią i zimą, latem można wybrać cieńszy rożek. Warto jednak pamiętać, że dodatkowe wypełnienie w rożkach zimowych sprawdzi się podczas spacerów po dworze, a nie w dobrze ogrzanym domu (20-21 stopni C), aby maluszkowi nie było zbyt gorąco.

Dobór tkaniny

Najpopularniejsze na rynku są rożki bawełniane, ponieważ włókna bawełny są bardzo przyjazne dla skóry dziecka. Nie powodują one podrażnień, nie obcierają skóry, są antyalergiczne i delikatne, a dodatkowo pozwalają skórze malucha oddychać. Dla noworodków idealnym rozwiązaniem będzie rożek z bawełny organicznej uprawianej na plantacjach ekologicznych.

Ostrożność warto zachować w przypadku tkaniny minky, która jest sztuczna, a co za tym idzie nieprzewiewana. Gdy chcemy wybrać tańszy, a zarazem w pełni bezpieczny rożek, możemy sięgnąć po produkt z tkaniną minky na zewnątrz i bawełną w środku.

Na rynku dostępne są również nowości – rożki z tkaniny bambusowej (jej wyróżnikiem jest doskonała termoregulacja) oraz z tkanin z dodatkiem… alg morskich (są miękkie i doskonale chronią skórę przed odparzeniami).

Warto wybierać rożki pochodzące od sprawdzonych producentów i posiadające niezbędne atesty oraz certyfikaty bezpieczeństwa. W sklepie „MAMO-TATO” znajdziesz bezpieczne rożki o pięknych wzorach, które staną się prawdziwą ozdobą dziecięcej sypialni.